English       عربي       
Bookmark and Share
 


Yararlı öğütler

Mayonez ve Bir Kave fincanı
İş ve sorumlyluklar biriktiğinde, istediklerinizi gerçekleştirmek için sadece  24 saatin varolduğunu anlayınca Mayonez kavanozu ve Bir kahve fincanı hatırlayınız.
Birgünde felsefe öğretmeni öğrencilerinin önünde durup boş bir mayonez  kavanozu ele aldı ve golf toplarıyla doldurmaya başlamış. Öğrencilerine sormuş: kavanoz dolu mu şimdi?  Öğrenciler evet deyince bir miktar çakı ile dodurmaya ve çalkalamaya başlamış kavanozu, böylelikle çakılar topların arasında boşlukları tamamen doldurmuş, bir daha öğrencilere sordu kavanoz dolu mu? yanıt ise evetti. Sonra hoca kavanozu zorlayarak kumla doldurmaya başlamış, ve yine dolu olup olmadığını sormuş. Bu sefer öğrencilerden yanıt kesin evet. Sonda hoca iki kave fincanı çıkarıp kavanoza dökmüş, kum kahveyi çekmeye başlamış ve hoca öğrencilerine bir daha sorduğunda  herkes gülmüş ve anlamışlarki hala kavanozda boşluklar varmış. Burada akıllı hocabundan amacını anlatmış;
Kavanoz hayatımız gibidir, golf topları herbirimizi hayatındaki öncellikler ibadet, aile sevgisi, sağlık, arkadaşlar ve samimi duygular gibidir herşeye bedel fakat hiçbir şey ona bedel olamaz. Çakılar bizim için önemli olan şeyleri temsil temsil önemli fakat öncelikler kadar önemli değil  ev, araba ve iş gibidir. Kum ise küçük şeyleri temsil eder; hayatımızda geçip giden şeyleri tasvir eder. Hoca şöyle devam etmiş:
Önce kavanozu kumla  yani küçük şeylerle değil; toplarla yani büyük şeylerle doldurmamız gerek. Çünkü öncelikler önce gelir yoksa büyük çabalarımızı küçük şeyler için harcamış oluruz. Demek ki ibadetlerimizi yerine getirme, aile ve çocuklarımızı mutlu etme, sevdiklerimizi ve sağlığımızı muhavaza etme, arabamızı yenileme ve evlerimizi değiştirmeden önce gelir.
Bir öğrenci sormuş: iki kahve fincanı ne demek hocam?
Hoca gülümseyerek şu yanıt verdi:
Hayatınız sorumluluklarla ve önceliklerle dolu olabilir, dinlenmek için zaman bile bulmayabilirsiniz ona rağmen samimi bir dost ve cömert bir kişi ile iki fincan kahve içmek için zaman bulmalısınız.

Sunum sanatı

Yöneticilik görevleri yerine getirmektir, sunum sanatı ise bu görevleri yerine getirmenin en iyi yoludur. Sunum başlangıcında: dinleyecilerin dikkatini güçlü başlangıçla ve etkileyici düğümle çekiveriniz. Sunum seyri: söyleyeceklerinizi özetleyiniz ve gereken zamanı belirtiniz, dinleme varsa zamanını belirtiniz ve sorular için vakit bırakınız. İzleyiciler uyuşunuz: önünüzdeki kişilerle uyuşum içinde olunuz, onların tahminlerini bilmeye çalışınız ve vereceğiniz bilgilerin özüne dikkat edeiniz çünkü insanlar üç kısma bölünür

  • Görsel: Eşyaları görmeyi severler bu nedenle sunum görsel materyelleri içermeli.
  • İşitsel: görmeyi değil, işitmeyi tercih ederler, bu nedenle izah etmek ve sesin titreşimini değiştirmek gerek.
  • Duygusal: duyguları okşanmasını severler, bu nedenle anlatım etkileyici olmalı.

Kapanış: Son gürültülü olmalı, izleyici hafizasına yapışmalı: bunda küçücük bir tekrar yapılabilir, mesaj iyi ulaşsın diye.
Önemli noktalar: İyi hazırlanma sunumda güç verir, sunacağınızdan daha hazırlık yapınız ve her soruya hazırlıklı olunuz. Sürprizlere hazırlanın ve teknolojiye güvenmeyin ve hazırladıklarınızı  küçük not olarak tutunuz.

 

Hedefleri Gerçekleştirme Hüneri

İstediklerinizi iyiice belirtiniz: Hayatınızda hedeflerinizi özenle seçiniz,
Seçtiğiniz hedefleri yazınız: Hedeflerinizi kağıda dokunuz, hedefleri hayal edip görmezsek istek ve enerji doğmaz.
Hedef için Süre tanıma: Böylelikle içi irade younlaşır ve tanınan zaman içinde hedefi gerçekleştirmeye çalışır.
Hedefi Bölünüz: Hedef büyük ise zaman dilimine bölünüz , her süre için hedefin bir parçasını gerçekleştirebilirsiniz.
Görevler listesini hazırlayınız: Bu listeden başlayarak, yeni görev olursa o listeye ekleyiniz.
Görevlerde Öncelik: Görevleri önemine göre sıralayınız.
Hemen başlayın: Görev listesindeki görevlere hemen başlayınız.
Hergün yeni birşey yapın: Sizi hedefinize yanaştıacak birşey  yapmadan hiç bir günü geçirmeyiniz  görceksiniz ki gün be gün hedefe hızla yanaşıyorsunuz.